Ateliér Fotografie Lukáše Jasanského Fakulty umění a designu UJEP
Galerie Hraničář představuje v rámci festivalu Babí léto na ulici fotografický cyklus studentů z Ateliéru Fotografie Lukáše Jasanského Fakulty umění a designu UJEP. Výstava s názvem Vnitrobloky prezentuje část městské krajiny v Ústí nad Labem, která je obehnaná hradbou domů, běžně určená pouze očím jejich obyvatel. Fotografie jsou jedinečnými sděleními o nedotčených i divoce zastavěných místech ve městě.
Ústí nad Labem nepatří k městům, která by nás uhranula svou tradiční městskou strukturou. Nedává na odiv velká či menší náměstí, romantická zákoutí ani majestátní bulváry. Spíše se tváří někde na pomezí mezi „počkejte, zatím to dáváme dohromady,“ a „pardon, už to tu balíme.“ Umí v tom být až nádherně matoucí, neb jeho skutečný stav je pro kolemjedoucí pozorovatele těžko poznatelný. A co si budeme nalhávat, město je hůře pochopitelné i pro své obyvatele. Ani fotografie není často nápomocná. Ten zvláštní stav je pro většinu tak složitý a neuchopitelný, že veškeré snahy nahlédnout pod povrch již vzdali. Chudáci ale netuší, jaká je to pro ně škoda.
A teď si představte, že za tím vším neviděným se nachází svět ještě skrytější. Vnitrobloky najdeme někdy divoce zastavěné, když jsou v parteru obchody či hospody. To jsou pak plné drobných staveb a dílen a klikatých dvorků, spojených průchodem s ulicí. Řada z nich ale patří blokům městských, čistě obytných domů. Takové bývají nedotčené, zarostlé a nežité. Jsou jen pozorované z balkonků s hrnkem kávy a cigaretou v ruce. V kopcovitém ústeckém terénu bývají vertikálně hodně členité, často pod terénem ulice, ze které do vnitrobloku vstupujete. Odkrývají tak vrstvu původní krajiny před tím, než ji město pohltilo.
Pohled na zadní fasády domů je pohledem na krásky bez líčení, takovou uzavřenou party v pyžamech. Ústí je ale městem nepřejícným, a tak je jim ono soukromí často odepřeno. Některé zůstaly nedostavěné, otevřené svému okolí vícero průchody. Některé byly v průběhu let ubourané, přišly i o celou jednu stranu domů, a jsou tak rozevřeny široké dopravní tepně. I přesto nejsou dány na odiv kolemjdoucím, kteří se svým zrakem, a raději i celou svou přítomností, tomu místu vyhýbají. A to je ta zvláštní vlastnost Ústí. To skryté i to obnažené jsou v tomto městě neviditelnými. Tedy do okamžiku, kdy vystoupíte z vlastního stínu a začnete tuto temnotu rozkrývat. Prohlédnete příběhy jinak všedních míst, a hlavně pomalu začnete přicházet na to, jak vás může i město, jakým je Ústí nad Labem, uhranout.
A pak začnete přicházet i na to, jak se mu více věnovat.
Tomáš Petermann, architekt, v Ústí nad Labem se věnuje instalacím k oživení nálady města a také boji proti nesmyslné zástavbě
Martina Johnová, kurátorka Galerie Hraničář
V rámci doprovodného programu proběhnou veřejné procházky s umělci i architekty po vybraných ústeckých vnitroblocích. Termíny procházek jsou v úterý 5. října (po vernisáži) a v neděli 1. října ve 14 hodin. Sraz je vždy v Galerii Hraničář.
Participující umělci /
Studenti Ateliéru Fotografie Lukáše Jasanského
Fakulty umění a designu
Univerzity Jana Evangelisty Purkyně v Ústí nad Labem
Vernisáž / 5. 9. 2017 od 18 h
Výstava trvá od 6. 9. do 1. 10. 2017
––
Galerie Hraničář
Prokopa Diviše 7, Ústí nad Labem
Otevírací doba:
út, st : 13:00–19:30
čt, pá, ne: 13:00–18:00
po, so: zavřeno
vstup volný
W: www.hranicar-usti.cz
E: galerie@hranicar-usti.cz
F: https://facebook.com/galerie.hranicar/