Pěšky Ústím

Ze všeho nejraději chodíme, jsme v pohybu, ve městě a okolí. A ještě raději objevujeme místa, na která by naše kroky za jiných okolností asi nevedly! #peskyustim

 
Pěšky Ústím je doprovodný program k projektu Komu patří město i název chystané hraničářské mapy objevných a bez pochyb zvláštních procházkových tras po Ústí nad Labem a jeho blízkém okolí. Každá odráží osobnost a zájem jejího autora, vybrat si tak můžete podle počasí, vaší aktuální nálady či míry podivnosti míst, která navštívíte. Do nového roku vstupujeme s výzvou, jak se znovu vrátit ven, do fyzického prostoru.

 

Trasy

#1 Kolem Konvalinkového vrchu

Konvalinkový vrch v Ústí jakoby existuje i jakoby neexistuje. Proto je ideální na procházku! Trochu do kopce a trochu z kopce, jak jsme v Ústí zvyklí, projdeme zarostlými křovinami, válečnými vyhlídkami, kolem nádherných vil i něčím, co by mohlo být vesnicí v centru města nebo podhradím neexistujícího hradu.

Délka procházky: cca 5,5 km
Trasu vybral hraničářský architekt Tomáš Petermann.

#2 Krásným Novým světem

Okružní cesta krásnou vesnicí Schönpriesen ulicemi, které zbyly, vinicemi, které již nejsou, Novým světem, který zestárl. Navštívíme umně skrytou perlu saské renesance, zašlé naděje dřívějších obyvatel i další z řady méně probádaných výhledů do údolí Labe.

Délka procházky: cca 7 km
Trasu vybral krásnobřezenský patriot Aleš Bárta.

#3 Lesem od Poslední cesty

Když se dostanete na začátek Poslední cesty, půjde to už jen z kopce. Od hřbitova se vydáme Farskou loukou, která není loukou, ale bujným lesem. Cestami, které se s mapami ještě ani nesetkaly, sejdeme k loděnici, která se s loděmi naopak už rozloučila. Procházka je to téměř až rodinná, protože optimisticky probíhá od konce.

Délka procházky: cca 5 km
Trasu vybrala Střekovská matka Jitka Barteczková.

#4 Kočárem po Klíši

Koně nechte doma, tenhle kočár potáhnete vy. Nejde o žádné závody, nejde o překonání závratných vzdáleností. U této procházky se kvalita měří co nejnižšími obrubníky a perfektně časovaným střídáním parků s kavárnami. Kromě kávy s hustou mléčnou pěnou či lehce alkoholických letních drinků vás nadchne také architektura prvorepublikové čtvrti.

Délka procházky: cca 2 km
Trasu vybrala maminka Zuzana Doleželová.

#5 Přes Podkovu do cukrárny

Jedna z nejvíce zprofanovaných ústeckých vyhlídek má i svá zadní vrátka. S takovým příchodem na dobětickou královnu rozhodně nebudete v davu za lamy. Cestou nahoru přes Dobětickou podkovu, o které nikdo neslyšel, cestou dolů roklí Dobětického vodopádu, který nikdo neviděl. Za všechno to prolezlé chroští čeká na konci sladká odměna.

Délka procházky: cca 8 km
Trasu vybral hodně vysoký fotograf Pavel Matoušek.

#6 Kdysi největším přístavem

Zatímco jeden z labských břehů se svým asfaltovým pásem cyklostezky zažívá své nejlepší dny, ten druhý už zdá se veškerá sláva opustila. A že to byla sláva světová! Tahle strana řeky nelpí na propocené honbě za výkonem, spíš nadšeně vítá veškerá dobrodružná srdce s chutí objevovat její divoká zákoutí.

Délka procházky: cca 7 km
Trasu vybral kavárník s rytmem Jan Civín.

#7 Soudným vrchem, nestoudnou řekou

Jeden z nejkrásnějších výhledů na město byl před stovkami let pro řadu lidí také tím posledním. To se tak kocháš, až se ti z toho hlava na zem skutálí. Nová doba si však žádá pokračování, což nám přinese nějaké ty válečné výhledy, krátkou návštěvu českých Benátek (ne těch nad Jizerou) a procházku podél řeky, která se místy nehorázně prohání nadzemními rourami.

Délka procházky: cca 9,5 km
Trasu vybral hraničářský architekt Tomáš Petermann.

#8 Pod Ústím, nad Ústím, kolem něj i v něm

Ústí je známé svými chemičkami v centru města, přitom se ho skoro polovina nachází v chráněné krajinné oblasti České středohoří. Je tak na čase zjistit, co všechno tu poletuje vzduchem, teče pod povrchem a jak si tu krajinu uvnitř města hýčkáme.

Délka procházky: cca 5,6 km
Trasu vybrali a procházku povedou odborníci z Fakulty životního prostředí UJEP Miloslav Kolenatý, Diana Nebeská a Richard Pokorný.

 

Zpět na hranicar-usti.cz